Zwangerschapsyoga en Begeleiding in Rosmalen

Ontdek de Kracht van Zwangerschapsyoga en Aanvullende Begeleiding

Zwangerschapsyoga is een uitstekende manier om op een rustige, passende en praktische wijze te genieten van en stil te staan bij de zwangerschap. Het biedt een bewuste beleving en een goede voorbereiding op de bevalling.

Vrouwen die zwangerschapsyoga beoefenen in een studio

Zwangerschapsyoga: Voorbereiding op de Bevalling

Zwangerschapsyoga is geschikt voor elke aanstaande moeder die de zwangerschap bewust wil beleven en zich goed wil voorbereiden op de bevalling. De lessen worden in groepsverband gegeven en richten zich op het gehele lichaam. De yogaoefeningen houden je soepel en dienen ter voorbereiding van je lichaam op de bevalling. Spiergroepen van je bekken, benen en rug krijgen extra aandacht. Tijdens de yoga leer je de adem te observeren en daarvan bewust te zijn, wat helpt om lichaam en geest optimaal te ontspannen, zowel in rust als bij spanning of pijn.

Ook ademoefeningen, die je kunt gebruiken tijdens de zwangerschap en om de weeën op te vangen, komen aan bod. De zwangerschap is een periode om naar de geboorte toe te groeien.

Zwangerschapshaptonomie: Verdieping van de Band met je Kindje

Tijdens de zwangerschap verandert er veel in je lijf. De ene moeder ervaart dit als fantastisch, de ander heeft moeite met deze veranderingen. Iedereen staat hier anders in en alles is oké! Tijdens zwangerschapshaptonomie leer je als vrouw de signalen van je lichaam beter te signaleren en begrijpen. Je komt in je kracht te staan en werkt op een natuurlijke manier naar de geboorte toe.

Onderdelen van Zwangerschapshaptonomie voor Moeders:

  • Het kunnen verzachten van je lichaam
  • Leren hoe je je partner meer kunt betrekken bij de zwangerschap
  • Vertrouwen (terug) krijgen in je lijf
  • Het terug vinden en/of behouden van je eigen regie tijdens de zwangerschap

Ook voor partners is een zwangerschap een hele belevenis. Voor hen kan het heel waardevol zijn om in de zwangerschap al een band te creëren met jullie kindje.

Onderdelen van Zwangerschapshaptonomie voor Partners:

  • Het leren opbouwen van een band met je kindje
  • Het leren om je eigen grenzen aan te geven en later ook die van je vrouw en (ongeboren) kind
  • Het leren hoe je meer betrokken kan zijn bij de zwangerschap en geboorte
  • Handvatten om je partner te steunen
  • Wat je kunt doen voor je eigen comfort tijdens de zwangerschap
  • Op jezelf leren vertrouwen

Jullie ongeboren kindje ervaart ook voordelen van zwangerschapshaptonomie. Je kindje is erg gevoelig voor aanraking van de buik en zal dit als prettig en vertrouwd gaan ervaren, wat rust en een veilig gevoel geeft.

Een vader die zachtjes de buik van zijn zwangere vrouw aanraakt

Naast de voordelen voor moeder, partner en kind zijn er ook voordelen die je samen deelt. Zo leer je verschillende baarhoudingen en technieken om de weeën op te vangen. Als partner leer je hoe je de moeder kan helpen tijdens het gehele geboorteproces en hoef je je niet machteloos te voelen.

En ook na de bevalling is er aandacht voor jullie als nieuw gezin. Er is ruimte om de bevalling te bespreken, het herstel van moeder en het zoeken en vinden van een nieuwe balans in jullie gezin. Samen werk je aan een veilige hechting, waarin ruimte is voor ieders gevoel, zodat je met zelfvertrouwen de toekomst tegemoet gaat.

Haptonomische zwangerschapsbegeleiding is altijd een persoonlijk afgestemd traject. Heb je in een eerdere zwangerschap of daarna te maken gehad met verlies, een meerlingzwangerschap of is er veel angst tijdens de zwangerschap of voor de bevalling, dan zal daar ruimte voor worden gemaakt.

Bekkenpijn tijdens en na de Zwangerschap

Pijn in of rondom het bekken is een veel voorkomende klacht tijdens de zwangerschap. Ongeveer de helft van de vrouwen krijgt gedurende de zwangerschap te maken met zwangerschapsgerelateerde bekkenpijn.

Tijdens de zwangerschap verandert er veel in het lichaam van een vrouw. De baarmoeder groeit en verandert van een bekkenbodemorgaan naar een buikorgaan. Je houding verandert door je groeiende buik en door het hormoon relaxine verslappen de banden in je lichaam (dus ook in je bekken).

Kenmerkend voor zwangerschapsgerelateerde bekkenpijn is pijn die ontstaat bij (lang) staan, zitten, liggen of van houding veranderen. De pijn kan wisselen in ernst en frequentie, maar ook in locatie. Dit maakt het soms moeilijk grijpbaar voor de zwangere vrouw waar ze de pijn nu precies voelt en of het wel vanuit het bekken komt.

Plekken waar pijn ervaren kan worden:

  • Pijn rond het schaambeen (symfyse)
  • Pijn in of rondom het SI-gewricht (kuiltjes op je rug)
  • Pijn rond je stuitje
  • Startpijn en stijfheid
  • Pijn in de liezen
  • Uitstralende pijn in de bovenbenen (voorzijde, achterzijde, binnen- of buitenzijde)

Loop niet te lang door met deze klachten. Door invloed van het hormoon relaxine kan er een zeer minimale verschuiving plaatsvinden in het bekken. Dit is niet meetbaar met bijvoorbeeld een röntgenfoto, maar je lichaam ervaart deze stand als ‘fout’. Hierdoor worden spieren aangestuurd om dit te corrigeren, waardoor je eigenlijk nog harder gaat trekken aan deze foute stand, met als gevolg aanhoudende of toenemende bekkenpijn.

Behandeling bestaat uit het herstellen van symmetrie, herkennen van klachten en inzicht krijgen in je belasting en belastbaarheid. In sommige gevallen kunnen we bekkenpijn tijdens de zwangerschap helemaal verhelpen, in andere gevallen kunnen we alleen zoeken naar verlichting.

Ook na de zwangerschap kan het zijn dat je bekkenpijn ervaart. Dit kan zijn ontstaan tijdens de zwangerschap, maar nog vaker ontstaat het pas na de zwangerschap. Door de afname van het hormoon relaxine worden de banden minder soepel. Als dit gebeurt op het moment dat het bekken niet in de natuurlijke stand staat, ontstaat er een asymmetrie met pijnklachten tot gevolg.

Daarnaast is een zwangerschap en bevalling een topsportprestatie en kan je het herstel van de bekkenbodem vergelijken met het herstel na een zware sportblessure. De klachten die worden ervaren zijn vergelijkbaar met de klachten zoals beschreven bij bekkenpijn tijdens de zwangerschap. Helaas lopen sommige vrouwen hier nog jaren na de bevalling mee rond.

bevruchting + embryonale fase

Babycomfortmassage: Verbinding door Aanraking

Vanaf zes weken kun je met je kindje op de cursus babycomfortmassage komen. Ook kun je voor individuele begeleiding bij jou thuis kiezen op een voor jullie geschikt moment. In contact zijn met je baby via aanraking, daar draait het om.

De eerste negen maanden is lichaamstaal de enige taal die de baby kent. Op deze warme, plezierige en liefdevolle manier leert de ouder via babymassage de lichaamstaal van zijn/haar baby kennen.

De babycomfortmassage die Vivianne doceert vindt haar oorsprong in de Shantalamassage en gaat verder dan lichaamsmassage. Dat komt door de basis: de Active Rest Learning-methode (ARL). Deze is gericht op een actieve, bewust gerichte en intuïtieve aanraking. Er zijn veel mogelijkheden: van privébegeleiding bij u thuis tot een cursus.

Een ouder die zachtjes de baby masseert

Persoonlijke Ervaring en Expertise

Iris, een 39-jarige personal mama trainer en coach, woont in Rosmalen samen met haar man en twee kinderen van 7 en 11 jaar. Sinds zij moeder is, is er veel veranderd. Van een onzekere, neerslachtige vrouw die continu het gevoel had in gevecht te zijn, uit verbinding met zichzelf en haar kracht, is ze gegroeid naar een liefdevolle mama, ondernemer, sterk en lekker in haar vel.

Het begon na de zwangerschap van haar eerste kindje. Ze voelde zich niet meer zichzelf, wist niet meer hoe ze van de goede dingen in het leven kon genieten. Slaapgebrek en de verantwoordelijkheid voelden als een keurslijf. Fysiek sportte ze om terug te keren naar het 'pre-mama lijf' en er was de verwachting van 'hoe het hoorde', met de continue vraag of dit was wat ze haar kind wilde meegeven. Het antwoord was nee.

Het werd tijd om het roer om te gooien. Ze ging aan de slag met haar eigen persoonlijke ontwikkeling, regelde een schoonmaker en meer oppas, stopte in de kinderopvang en ging weer sporten en leven in liefde voor zichzelf. Toen haar dochter anderhalf was, werd ze mama trainer en besefte ze: dit is het. Dit is precies wat ze hier te doen heeft.

Daarna ontstonden er bekkenbodemklachten. In 2016 kreeg ze na acht weken zwangerschap een miskraam en sindsdien bleef haar bekkenbodem een aandachtspuntje. Haar spanning was vermoedelijk altijd al hoog geweest, maar nu werd haar lijf een richtingaanwijzer van hoe het met haar ging en wat ze nodig had. Tijdens de zwangerschap van haar tweede kindje, vijf jaar geleden, zorgde dit ervoor dat ze het sneller rustiger aan mocht doen.

Ze hielp veel vrouwen met haar trainingen, maar haar eigen bekkenklachten bleven aanwezig. Er bleek iets te zijn gebeurd waar ze zich destijds niet bewust van was en waar pas de laatste jaren onderzoek naar is gedaan: haar brein had haar lijf extra gevoelig gemaakt. Pas toen ze inzag dat terugkerende bekkenklachten niet alleen door training te verhelpen zijn, kwam er rust en een innerlijke kracht zoals ze die niet eerder had ervaren.

Ze legt uit dat zenuwen extra gevoelig worden als er fysieke schade is ontstaan, zodat het lichaam rust krijgt om te herstellen. Hierdoor ervaar je meer in je lijf. Deze gevoeligheid verdwijnt meestal na een paar weken, maar soms blijft de pijn aan, mogelijk omdat je in een stressvolle periode zit of onbewuste patronen inzet die niet meer helpend zijn. Dat iets pijn doet, betekent dus vaak niet dat je fysiek kapot en beschadigd bent.

Een sterk en ontspannen lijf staat in relatie tot rust in je hoofd, een gevoel van veiligheid en vertrouwen in jezelf en je lichaam. Positieve gedachten en gevoelens over jezelf, je lijf en jouw fysieke (pijn)ervaringen leiden tot een diep vertrouwen in het leven en jezelf. Dit wordt samengevat als 'Sore but Safe' - trainen op een manier die veilig is voor jouw lijf, met de fysieke klachten die je ervaart.

Sinds mei 2015 traint en coacht ze vrouwen met bekkenpijn, urineverlies, diastase en rugpijn. Ze is geen gemiddelde fitness trainer. Voordat ze zich specialiseerde in het vrouwelijke lichaam (met klachten), lag haar focus op mentaal welzijn. Ze werkte als vaktherapeut drama - afgestudeerd in 2006 - en was tot 2013 werkzaam in een psychologisch, orthopedagogisch centrum met zowel volwassenen als kinderen.

Wat je doet en hoe je over jezelf denkt, is altijd sociaal cultureel bepaald. Dit heeft ze geleerd als cultureel antropologe. De betekenis die je geeft aan ervaringen is onderhevig aan invloed van buitenaf, door eerdere ervaringen, waar je woont, met wie je omgaat en in welke tijd je leeft. Dit is dus te veranderen om jezelf beter te voelen.

In 2009 ging ze voor haar Master Culturele Antropologie drie maanden naar India om te onderzoeken wat de kracht was van Yoga, de Yogi’s en de Ashrams. Ze wist direct dat ze haar bevindingen in de praktijk mocht brengen in Nederland.

Een van haar cliënten deelt haar ervaring: "De afgelopen weken heb ik bij Iris het 1:1 training & coachingstraject gevolgd na mijn bevalling. Ik wilde graag op een verantwoorde manier het sporten weer oppakken en had daarbij behoefte aan coaching bij het in balans brengen van mijn energie, uit mijn hoofd en in mijn lijf komen. Ik vond de trainingen heel fijn. De trainingen en visualisaties hielpen me goed om weer in mijn lijf te komen en elke week keken we waar de behoefte lag. Echt leren bewegen vanuit liefde met liefde voor mezelf. En niet onbelangrijk, het traject heeft me dichter bij m’n kern/vuurtje gebracht."

Iris die een vrouw begeleidt tijdens een training

tags: #zwangerschapsyoga #praktijk #estin #den #bosch #rosmalen